V rámci projektu Dne zdraví uspořádala naše škola na závěr školního roku pro děti praktickou výuku první pomoci, kterou nám zprostředkovaly studentky Klvaňova gymnázia a Střední zdravotnické školy v Kyjově.

Žáci měli možnost vyzkoušet si masáž srdce a umělé dýchání. Na třech stanovištích poskytovali pomoc dospělému, dítěti i malému kojenci. Po provedení resuscitace se učili uložit spolužáka do stabilizované polohy. Dozvěděli se, jak postupovat při popáleninách a opět si získané poznatky mohli ověřit na vlastní kůži.
Jednoduché to nebylo ani při zastavování tepenného a žilního krvácení. Nižší ročníky zápasily s uvazováním trojcípého šátku u zlomeniny. Rovněž obvazování jednotlivých částí těla vypadá jako hračka, ale při samotném zkoušení mnozí zjišťovali, že všechno se člověk musí naučit.
Na jednom stanovišti se děti setkaly s pojmem epilepsie a alergie. Získaly i informace o alergii na včelí bodnutí.
Určitě jsme tímto projektem přispěli k pohotovější reakci dětí při pomoci kamarádovi či dospělému.

Mgr. Doris Bažíková

DEN_ZDRAVÍ (8)